The moment of inertia of a squaer lamin about the perpendicluar axis though its centre of mass is ` 20 kg- m^(2)` . Then its moment of inertia about an axis toching its side and in the plane of the lamina will be : -
A. `10 kg - m^(2)`
B. `30 kg- m^(2)`
C. `40 k g- m^(2)`
D. `25 kg m^(2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`(Ml^2)/(6)=20 rArr Ml^2 = 120 `
`I= (Ml^2)/(12)+(Ml^2)/(4)=(Ml^2)/(3)=40 kg m^2 `

4 views

Related Questions