The moment of inertia of uniform circular disc about an axis passing through its centre is `6kgm^(2)` . Its M.I. about an axis perpendicular to its plane and just touching the rim will be
A. `18kg m^(2)`
B. `30kg m^(2)`
C. `15 kg m^(2)`
D. `3kg m^(2)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`I_(c )=(MR^(2))/(2)= 6 kgm^(2)`
`I_(t)=(3MR^(2))/(2)=3xx6=18`

5 views

Related Questions