Moment of inertia of a ring of mass m = 3 gm and radius r = 1 cm about an axis passing through its edge and parallel to its natural axis is
A. `10gm cm^(2)`
B. `100 gm cm^(2)`
C. `6gm cm^(2)`
D. `1gm cm^(2)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`I = 2 MR^(2)=2xx3xx(1)^(2)=6 "gm cm"^(2)`.

5 views

Related Questions