How much energy will be necessary for making a body of 500 kg escape from the earth
`[g=9.8 ms^(2)," radius of earth "=6.4xx10^(6)m]`
A. `9.8xx10^(6)J`
B. `6.4xx10^(10^(8)J`
C. `3.1xx10^(10)J`
D. `27,4xx10^(12)J`

5 views

1 Answers

Correct Answer - c
`(1)/(2)mv_(e)^(2)=(1)/(2)500xx(11.1xx10^(3))^(2)`
`=3.1xx10^(10)J`

5 views

Related Questions