The escape velocity from the earth is about 11 km/s. The escape velocity from a planet having twice the radius and the twice mean density as the earth, is
A. 31 km/s
B. 11 km/s
C. 22 km/s
D. 15.5 km/s

5 views

1 Answers

Correct Answer - a
`(v_(e_(2)))/(v_(e_(1)))=(R_(2))/(R_(1))sqrt((rho_(2))/(rho_(1)))=2sqrt2`
`=2xx11xxsqrt2=22xx1.414=31.108`

5 views

Related Questions