A simple pendulum of length 1 m the bob performs circular motion in horizontal plane if its string making an angle ` 60 ^(@)` with the verticle , then the period of rotation of the bob will be `(g=10 m//s^(2)`
A. `2 s`
B. `1.4 s`
C. `1,98 s`
D. `4 s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
`T=2pi sqrt((l cos theta)/(g))`
`=2pi sqrt((1xx cos 60)/(10))`
`=2pisqrt((1)/(2)xx(1)/(10))=sqrt2=1.48`.

4 views

Related Questions