A road is 10 m wide . Its radius of curvature is 50 m .The outer edge is above the lower edge by a 2 m .If `g=10 m//s^(2)` for what velocity of a vehicle is the road suited
A. `2.5`
B. `5m//s`
C. `25 m//s`
D. `10 m//s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`l=10m,r=50m ,h=2m,g=10 m//s^(2),v=?`
`v^(2)=(rgh)/(l)=(50xx10xx2)/(10)`
therefore v=10 m//s

4 views

Related Questions