The maximum safe speed of a vehicle over a curved road of radius 150 m is `10 m//s`. If the width of road is 7.5 m, the height of the outer edge will be
A. 0.25 m
B. 0.50 m
C. 0.30 m
D. 0.60 m

39 views

1 Answers

Correct Answer - B
`r=150m, v=10 m//s, l=7.5m, h=?`
`(v^(2))/(rg)=(h)/(l)`
`therefore h=(v^(2))/(rg)=xxl`
`h=(10xx10xx7.5)/(150xx10)=0.5 m `.

39 views

Related Questions