For a reaction , `2N_(2)O_(5)rarr4NO_(2)+O_(2),` the rate is directly proportional to `[N_(2)O_(5)].` At `45^(@)C, 90%` of the `N_(2)O_(5)` react in 3600 s. The value of the rate constant is
A. `3.2xx10^(-4)s^(-1)`
B. `6.4xx10^(-4)s^(-1)`
C. `8.5xx10^(-4)s^(-1)`
D. `12.8xx10^(-4)s^(-1)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
Reaction is first order. So,
`In(a)/(a-x)=kt`
Where, a=initial concentration =100 (left)
a-x =concentration at time t=10 `(becausex=90%)`
`In(100)/(10)=kxx3600" "(t=3600s)`
`rArr2.303log10=kxx3600as(log10=1)`
`k=(2.303)/(3600)=6.4xx10^(-4)s^(-1)`

4 views

Related Questions