In a first order reaction, `ArarrP,` the ratio of `a//(a-x)` was found to be 8 after 60 m in. If the concentration is 0.1 M then the rate of reaction is
A. `2.226xx10^(3)" mol "L^(-1) " min"^(-1)`
B. `4.455xx10^(-3)" mol "L^(-1)" min"^(-1)`
C. `3.466xx10^(-3)" mol "L^(-1)" min"^(-1)`
D. `5.532xx10^(-3)" mol "L^(-1)" min"^(-1)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`k=(2.303)/(t)"log"((a)/(a-x))=(2.303)/(60)"log"B=0.03466"min"^(-1)`
`((dx)/(dt))=k[A]=0.03466xx0.1`
`=3.466xx10^(-3)" mol "L^(-1)"min"^(-1)`

4 views

Related Questions