A container of 1.0 L capacity filled with 1.0 mole of ideal gas is connected to an evacuated vessel to 9L. Calculate change in entropy. (R=1.987 cal.)
A container of 1.0 L capacity filled with 1.0 mole of ideal gas is connected to an evacuated vessel to 9L. Calculate change in entropy. (R=1.987 cal.)
A. 0.188 cal `*K^(-1)mol^(-1)`
B. 0.4576 `*K^(-1)mol^(-1)`
C. 4.576 cal`*K^(-1)mol^(-1)`
D. 4.366 cal`*K^(-1)mol^(-1)`
6 views
1 Answers
Correct Answer - D
At constant temperature,
`DeltaS=nxx2.303" R log"(V_(2))/(V_(1))`
`DeltaS=1xx2.303xx1.987xx"log"(9)/(1)`
`DeltaS=1xx2.303xx1.987xx0.9582`
`=4.366cal*K^(-1)mol^(-1)`
6 views
Answered