The density of phosphorus vapour at STP is `5.54 " gL"^(-1)`. Hence, molecular formula of phosphorus is
The density of phosphorus vapour at STP is `5.54 " gL"^(-1)`. Hence, molecular formula of phosphorus is
A. `P_(2)`
B. `P_(3)`
C. `P_(4)`
D. `P_(8)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`d=(Pm)/(RT)`
m (phosphorus)`=(dRT)/(p)=(5.54xx0.0821xx273)/(1)`
`=124.1 g" mol"^(-1)`
` :.` If molecular formula is `(p)_(x)` then 32x=124.1
x=4
Molecular formula=`p_(4)`
4 views
Answered