The vapour denstiy of a gas is `11.2` The volume
occupied by one gram of the gas at STP is
A. `1.0` L
B. `11.2` L
C. `22.4` L
D. None ot these

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Here, vapour density of gas `= 11.2`
`therefore ` Molecular weight ` = 2 xx ` vapout density
`= 2 xx 11. 2 = 22.4` g
`22.4` g of gas occupied volume at STP `= 22.4` L
`therefore ` 1 g gas occupied volume at STP = 1 L

4 views

Related Questions