What is the
Be Broglie wavelength of an electron with kinetic energy of 120 eV.

4 views

1 Answers

Given, `KE = 120 eV, m = 9.1xx10^(-3)kg, e = 1.6xx10^(-19)c`
`lambda = (12.27)/(sqrt(V)) Å = (12.27)/(sqrt(120)) Å = 0.112xx10^(-9) m therefore lambda = 0.112 nm`.

4 views