A `100 Omega` resistor is connected to a 220 V. 50 Hz ac supply.
What is the rms value of current in the circuit ?

4 views

1 Answers

Given resistance `R = 100 Omega`
`V_("rms")=220 V`
Frequency `f = 50 Hz`
Current in the circuit
`I_("rms")=(V_("rms"))/(R )=(220)/(100)=2.2A`

4 views

Related Questions