A light bulb is rated at 100W for a 220 V supply. Find
The resistance of the bulb,

4 views

1 Answers

We are given P = 100 W and V = 220 V. The resistance of the bulb is
`R = (V^(2))/(P)=((220V)^(2))/(100 W)=484 Omega`

4 views

Related Questions