A solenoid has length `0.4m`, radius 1 cm and 400 turns of wire. If a current fo 5 A is passed through this solenoid, then what is the magnetic field inside the solenoid?
A. `6.28xx10^(-4) T`
B. `6.28 xx10^(-3)T`
C. `6.28xx10^(-7)T`
D. `628xx10^(-6)T`

7 views

1 Answers

Correct Answer - B
The magneitc field inside the solennoid is given by
where n= numebr of truns per unit length
i=current in coil
`n=1000`
`mu_(0)=4pi xx10^(-7)T mA^(-1)`
Magnetic field `B= 4xx3.14 xx1000xx5xx210^(-7)`
`=62800xx10^(=6.28xx10^(-3)T`

7 views

Related Questions