A small telescope has an objective lens of focal length 144 cm and an eyepiece of focal length 6.0 cm. What is the magnifying power of the telescope ? What is the separation between the objective and the eyepiece ?

4 views

1 Answers

a) For normal adjustment
`"M.P of telescope "=(f_(0))/(f_(e))=(144)/(6)=24`
b) The length of the telescope in normal adjustment
`L=f_(0)+f_(e)=144+6`
`=150 cm.`

4 views

Related Questions