A hospital uses an ultrasonic scanner to locate tumours in a tissue.What is the wavelength of sound in the tissue in which the speed of sound is `1.7
A hospital uses an ultrasonic scanner to locate tumours in a tissue.What is the wavelength of sound in the tissue in which the speed of sound is `1.7 km s^(-1)` ? The operating frequency of the scanner is 4.2 MHz .
4 views
1 Answers
`lambda = ? , v = 1.7 K m//s =1700 ms^(-1)`
` v=4.2 MHz =4.2 xx 10^(6) Hz `
`lambda =(v)/(v) = ( 1700)/( 4.2 xx 10^(6)) m = 0.405 xx10^(-3) m `
`= 0.405 mm`
4 views
Answered