The total number of degrees of freedom possessed by the molecules in `1cm^(3)` of `H_(2)` gas at temperature 273 K and 1 atm pressure . Will be
The total number of degrees of freedom possessed by the molecules in `1cm^(3)` of `H_(2)` gas at temperature 273 K and 1 atm pressure . Will be
A. `1.34375xx10^(20)`
B. `1.43753xx10^(15)`
C. `1.24365xx10^(20)`
D. `1.34375xx10^(15)`
1 Answers
Correct Answer - A
At 273 K temperture and 1atm pressure mean STP condition.
`therefore` Number of `H_(2)` molecules on `22400"cm"^(3)"at" "STP"= 6.02xx10^(23)`
`therefore` Number of `H_(2)` moleculesin `1cm^(3)` at STP `=(6.02xx10^(23))/(22400)=2.6875xx10^(19)`
Number of degrees of freedom associated with each `H_(2)` (diatomic) melecule=5
`therefore` Total number of degrees of freedom associated with `1cm^(3)` of gas
`=2.6875xx10^(19)xx5=1.34375xx10^(24)`