Two particles of masses 1 kg and 2 kg are placed at a separation of 50 cm find out gravitational force between them
Two particles of masses 1 kg and 2 kg are placed at a separation of 50 cm find out gravitational force between them
A. `5.3x10^(-10) N`
B. `4.9xx10^(-9) N`
C. `6.5xx10^(-8) N`
D. `6.9xxx10^(-7) N`
4 views
1 Answers
Given `M_(1)=1 kg, M_(2)=2 kg` and r=50 cm `=1/2M`
`therefore` Gravitational force
`F=(GM_(1)M_(2))/(r^(2))=(6.67xx10^(11)xx1xx2)/(1/2)^(2)=5.3xx10^(-10)N`
4 views
Answered