If an electron is subjected to aforce of `10^(-25)` N in an X-ray machine, then find out the time taken by the electron to cover a distance of 0.2 m.
If an electron is subjected to aforce of `10^(-25)` N in an X-ray machine, then find out the time taken by the electron to cover a distance of 0.2 m. Take mass of the electron `10^(-30)` kg.
A. `2xx10^(-6) s`
B. `2 xx 10^(-2) s`
C. `2 xx 10^(-3) s`
D. `2 xx 10^(3) s`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
The acceleration of the electron
`a=F/m=10^(-25)/10^(-30)=10^(5) ms^(-2)`
The time taken by the electron (t) to cover the distance (s) of 0.2 m can be given by
`s=ut +1/2 at^(2) implies 0.2=0+1/2 xx10^(5)xxt^(2)`
`implies t^(20)=0.4xx10^(-5)=4xx10^(-6) implies t=2xx10^(-3) s`
4 views
Answered