White phosphorus reacts with chlorine and the product hydrolyses in the presence of water. Calcualte the mass of HCl obtained by the hydrolysis of the
White phosphorus reacts with chlorine and the product hydrolyses in the presence of water. Calcualte the mass of HCl obtained by the hydrolysis of the product formed by the reaction of 62 g of white phosphorus with chlorine in the presence of water.
A. 200 g
B. 400 g
C. 219 g
D. 100 g
1 Answers
Correct Answer - C
Phosphorus reacts with limited `Cl_(2)` as:
`P_(4)+6Cl_(2)rarr4PCl_(3)" …(i)"`
`PCl_(3)` is hydrolysed as :
`(PCl_(3)+3H_(2)OrarrH_(3)PO_(3)+3HClxx4)/(P_(4)+6Cl_(2)+12H_(2)Orarr4H_(3)PO_(3)+12HCl)" ....(ii)"` ltbr Moles of white `P=(62)/(124)=0.5` mol
1 mol of white `P_(4)` produces = 12 mol of HCl 0.5 mol of white `P_(4)` will produce `12 xx 0.5 = 6` mol of HCl Mass of `HCl = 6 xx 36.5 = 219 g`