The decomposition of dinitrogen pentoxide `(N_(2)O_(5))` follows first order rate law. Calculate the rate constant from the given data: `t=800sec[N_(2
The decomposition of dinitrogen pentoxide `(N_(2)O_(5))` follows first order rate law. Calculate the rate constant from the given data:
`t=800sec[N_(2)O_(5)]=1.45 "mol"L^(-1)=[A_()]`
`t=600 sec [N_(2)O_(5)]=0.88"mol"L^(-1)=[A_(2)]`
A. `3.12 xx 10^(-4) s^(-1)`
B. `6.24 xx 10^(-4) s^(-1)`
C. `2.84 xx 10^(-4) s^(-1)`
D. `8.14 xx 10^(-4) s^(-1)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`k = (2.303)/((t_(2) - t_(1))) "log" (1.45)/(0.88) = (2.303)/(800) xx 0.2169`
`= 6.24 xx 10^(-4) s^(-1)`
4 views
Answered