If a current of 1.5 ampere flows through a metallic wire for 3 hours, then how many electrons would flow through the wire?
If a current of 1.5 ampere flows through a metallic wire for 3 hours, then how many electrons would flow through the wire?
A. `2.25xx10^22` electrons
B. `1.13xx10^23` electrons
C. `1.01xx10^23` electrons
D. `4.5xx10^23` electrons
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Q= I x t = 1.5 x 3 x 60 x 60 = 16200 C
Charge on 1 electron = `1.602 xx 10^(-19)` C
16200 C charge is on `(1xx16200)/(1.602xx10^(-19))` electrons
`=1.01xx10^23` electrons
4 views
Answered