A solution containing 10.2 g of glycrine per litre is found to be isotonic with 2% solution of glucose `("molar mass"=180 g mol^(-1))`. Calculate the molar mass of glycrine.
A. 91.8 g
B. 1198 g
C. 83.9 g
D. 890.3 g

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`pi_"glycerine"=pi_"glucose"`
`n_1/V_1RT=n_2/V_2RT`
`10.2/Mxx1/1=2/180xx1000/100 `
`rArr M=(10.2xx18)/2=91.8 g ` (Density of water = `1 g//cm^3`)

4 views

Related Questions