What is the mole fraction of glucose in 10% w/W glucose solution ?
A. 0.01
B. 0.02
C. 0.03
D. 0.04

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
No. of moles of glucose =`10/180`=0.0555 mol
No. of moles of water =`90/18`=5 mol
Number of moles of solution=5.0555 mol
Mole fraction of glucose =`"No. of moles of glucose"/"No. of moles of solution"=0.0555/5.0555=0.01`

4 views

Related Questions