In an aqueous solution ethylene glycol has the mass percentage (% w/w) 30% then the mole fraction of ethylene glycol will be :-
In an aqueous solution ethylene glycol has the mass percentage (% w/w) 30% then the mole fraction of ethylene glycol will be :-
A. 0.428
B. 0.124
C. 0.11
D. 0.889
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
30g ethylene glyocol `(HO-CH_(2)-CH_(2)-OH)` is in 100 mL solution.`:."moles of" C_(2)H_(6)O_(2)=(30)/(62)=0.484`
and moles of `H_(2)O=(70)/(18)=3.89`
`X_(C_(2H_(6_O_(2)))=(0.484)/(0.484+3.89)=(0.484)/(4.347)=0.11`
5 views
Answered