If the speed of a motorcycle is 40 km per hour, how far will it travel in an hour and a quarter?
If the speed of a motorcycle is 40 km per hour, how far will it travel in an hour and a quarter?
5 views
1 Answers
Hour and quarter = 1 + \(\frac{1}{4}\) hours
= 40 km + \(\frac{1}{4}\) x 40 km
= 40 km + 10 km
= 50 km
∴ Motorcycle will travel in a hour and a quarter 50 km
5 views
Answered