If a car travels 60 km in an hour, how far will it travel in (1) 2 hours? (2) 15 minutes? (3) half an hour?
If a car travels 60 km in an hour, how far will it travel in
(1) 2 hours?
(2) 15 minutes?
(3) half an hour?
(4) three and a half hours?
5 views
1 Answers
60 kmph
In 60 minutes 60 km
Hence, 1 minute 1 km
(1) 2 hours = 2 x 60 = 120 km
(2) In 15 minutes = 15 km
(3) In half an hour 60 ÷ 2 = 30 km
(4) In three and half hours
= 3 x 60 + 30
= 180 + 30
= 210 km
∴ (1) 120 km
(2) 15 km
(3) 30 km
(4) 210 km
5 views
Answered