A `100m` long antenna is mounted on a `500m` tall building. The complex can become a transmission tower of waves with `lambda`
A. `-400m`
B. `-25m`
C. `-150m`
D. `-2400m`

6 views

1 Answers

Correct Answer - A
Length of antenna, I=100m,
As `l=(lambda)/(4)` or `lambda=4l=4xx100=400m`.

6 views

Related Questions