An accurate pendulum clock is mounted on ground floor of a high building. How much time will it lose or gain in one day if its is transferred to top storey of a building which is h = 200m higher than the ground floor? Radius of earth is `6.4 xx 10^(6)`
A. loses 8640 s
B. gains 4.32 s
C. loses 8.64 s
D. gains 8.64 s

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
Pendulum loses time perday at height h is,
`=13.6h`
`=13.6xx0.640=8.64s`.

5 views