A fax message is to be sent from Delhi to Washington via a geostationary satellite. The minimum distance between the dispatch and its getting received is (Take height of the geostationary satellite=36000km)
A. `72xx10^(3)km`
B. `12xx10^(3)km`
C. `27xx10^(3)km`
D. `18xx10^(3)km`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Minimum distance
`s=2h=2xx36000=72000km `

4 views

Related Questions