A tightly wound 90 turn coil of radius 15 cm has a magnetic field of `4 xx 10^(-4)T` at its centre. The current flowing through it is
A. 1.06A
B. 2.44A
C. 3.44A
D. 4.44A

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Here, N = 90
R = 15 cm `=15xx10^(-2), B=4xx10^(-4)T`
`because" "B=(mu_(0)NI)/(2R)`
`therefore" "I=(2RB)/(Nmu_(0))=(2xx15xx10^(-2)xx4xx10^(-4))/(4pixx10^(-7)xx90)=1.06A.`

4 views

Related Questions