An electron having momentum `2.4 xx 10^(-23)" kg m s"^(-1)` enters a region of uniform magnetic field of 0.15 T. The field vector makes an angle of `3
An electron having momentum `2.4 xx 10^(-23)" kg m s"^(-1)` enters a region of uniform magnetic field of 0.15 T. The field vector makes an angle of `30^(@)` with the initial velocity vector of the electron. The radius of the helical path of the electron in the field shall be
A. 2mm
B. 1mm
C. `sqrt3/2` mm
D. 0.5mm
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
The radius of the helical path of the electron in the uniform magnetic field is
`r=(mv_(_|_))/(eB)=("mv sin "theta)/(eB)=((2.4xx10^(-23)"kg m s"^(-1))xxsin 30^(@))/((1.6xx10^(-19)C)xx(0.15T))`
`=5xx10^(-4)m=0.5xx10^(-3)m=0.5mm`
4 views
Answered