An 8 cm long wire carrying a current of 10 A is placed inside a solenoid perpendicular to its axis. If the magnetic field inside the solenoid is 0.3 T, then magnetic force on the wire is
A. 0.14N
B. 0.24N
C. 0.34N
D. 0.44N

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`F=Il B sin theta`
Here, `theta=90^(@),I=10A,`
`l= 8cm = 8xx10^(-2)m, B=0.3T`
`therefore" "F=10xx8xx10^(-2)xx0.3xxsin 90^(@)=0.24N`

5 views

Related Questions