In a Van de Graaff type generator, a spherical metal shell is to be `15xx10^(6)V` electrode. The dielectric strength of the gas surrounding the electrode is `5xx10^(7)Vm^(-1).` The minimum radius of the spherical shell required is
A. 1 m
B. 2 m
C. 1.5 m
D. 3 m

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Here, `V = 15 xx 10^(6) V`, dielectric strenght ` = 5 xx 10^(7) V m^(-1)`
Maximun electric field , E = 10% of dielectric strength
`therefore E = (10)/(100) xx 5xx 10^(7) = 5 xx 10^(6) V m^(-1)` As `E = (V)/(r)`
`therefore r = (V)/(E) = (15 xx 10^(6))/(5xx10^(6)) = 3m `

4 views

Related Questions