If `10^(9)` electrons move out of a body to another body every second, then the time required to get a total charge of 1 C on the other body is
If `10^(9)` electrons move out of a body to another body every second, then the time required to get a total charge of 1 C on the other body is
A. 250 years
B. 100 years
C. 198 years
D. 150 years
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
The charge given out in one second `=1.6xx10^(-19)Cxx10^(9)=1.6xx10^(-10)C`
Time required to accumulate a charge of 1 C
`=1/(1.6xx10^(-10))=6.25xx10^(9)s=198` years
4 views
Answered