For the reaction `N_(2)O_(5)(g)toN_(2)O_(4)(g)+1//2O_(2)(g)` initial pressure is 114 mm and after 20 seconds the pressure of reaction mixture becomes
For the reaction `N_(2)O_(5)(g)toN_(2)O_(4)(g)+1//2O_(2)(g)` initial pressure is 114 mm and after 20 seconds the pressure of reaction mixture becomes 133 mm then the average rate of reaction will be
A. `1.9 atm S^(-1)`
B. `8.75xx10^(-3) atm S^(-1)`
C. `2.5xx10^(-3)atmS^(-1)`
D. `6.65atmS^(-1)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`{:(,N_(2)O_(5),to,N_(2)O_(4)+,(1)/(2)O_(2),,),(t=0,,11MM,O,O,,),(t=20s,114-x,,x,(x)/(2),,):}`
`:.114+(x)/(2)=133rArrx=38 mm`
`r=(x)/(t)=(38)/(20)`
`r=1.9mmsec^(-1)`
`r=(1.9)/(760)=2.5xx10^(-3)atmsec^(-1)`
4 views
Answered