`NH_(4)HS_(s)hArrNH_(3(g))+H_(2)S_(g)`
The equilibrium pressure at `25_(@)`C is 0.660 atm What is `K_(p)` for reactoin ?
`NH_(4)NH_(s)hArrNH_(3(g))+H_(2)S_(g)`
A. 0.109
B. 0.218
C. 1.89
D. 2.18

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`{:(,NH_(4)HS,hArr,NH_(3(g)),+H_(2)S_((g))),("at equilibrium",,,P,P):}`
`P_(Total) = 2P = 0.66`
P = 0.33 atm

4 views

Related Questions