If `50%` of `CO_(2)` converts to `CO` at the following equilibrium :
`1/2C(s) + 1/2 CO_(2)(g) hArr CO(g)`
and the equilibrium pressure is `12` atm Calculate `K_(P)`.
A. `4`
B. `7.5`
C. `1`
D. `14`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`1/2C(s)+1/2CO_(2)(g) hArrCO(g)`
`{:("Initial mole",1/2,0),("Eq"^(n),1/2-1/2x,x):}`
`n_("total") = 0.25 + 0.5 = 0.75`
`K_(P) = (P_(CO))/(P_(CO_(2))^(1//2)) = ((0.5)/(0.75)xx12)/(sqrt((0.25/(0.075)) xx 12)`
`K_(p)= (0.5 xx 12)/(0.75 xx 2) = 2/3 xx 6 = 4`

4 views

Related Questions