The density of water is 1g/mL. Water is the volume occupied by 1 molecule of water ?
A. `3xx10^(-23)`
B. `1xx10^(-23)`
C. `2xx10^(-23)`
D. `4xx10^(23)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`W_(H_(2)O)` 1molecule` = 18xx1.66xx10^(-24)`g
`V_(H_(2)O)` 1molecule` = 18xx1.66xx10^(-23)` mL
`=3xx10^(-23)` mL

4 views

Related Questions