A money lender lends 400 for 3 years to a person to the other person at the same rate for simple interest. If altogether he recerives 160 as in terest, what is the rate of interest per annum(एक साहूकार एक यक्ति को रु 400 ,3 वर्ष के लिए तथा एक अन्य यक्ति को रु 500 , 4 वर्ष के लिए साधारण बियाज की एक ही दर पर उधार देता है| यदि कुल मिलकर उसे रु 160 का बियाज प्राप्त हो, तो वार्षिक बियाज की दर क्या होगी?)
A. 0.05
B. 0.07
C. 0.09
D. 0.1

4 views

1 Answers

(a) Let the ratio of interest is x% `(400xx x xx3)/(100)+(500xx x+4)/(100)=160`
12x+20x=160
32x=160 x=5
The rate of interest is 5%

4 views

Related Questions