Out of 50000 that a man has, he lends 8000 at `5(1)/(2)` per annum simple interest and 24000 at 6% per annum simple interest . He lends the remaining money at a certain rate of interest so that he gets total annual interest so that he gets total annual interest of 3680. The rate of interest per annum, at which the remaining money is lent, is: (यदि आदमी अपने 50000 में से 8000 साधरण बियाज की वार्षिक दर `5(1)/(2)` से उधार देता है शेष धनराशि को वह साधारण बियाज दर से उधार देता है ताकि उसे कुल मिलाकर वर्ष में 3680 बियाज से प्राप्त हो । जिस वार्षिक दर से शेष धनराशि उधार दी गयी वह क्या है )
A. 0.05
B. 0.07
C. 0.1
D. 0.12

4 views

1 Answers

(c ) Remaining amount(शेष राशि) =50000-(8000+24000)=(18000)
Let rate of interest(माना की बियाज दर)
According to the question `(8000)/(100)xx(11)/(2)xx1+(24000xx6)/(100)xx1+(1800xxR)/(100)=3680`
`(44000)/(100)+(144000)/(100)+(18000R)/(100)=3680`
`(188000)/(100)+(18000R)/(100)=3680`
`(18000R)/(100)=3680-1880`
180R-1800 R=10%
Hence, Required rate(अभीस्ट बियाज)=10%

4 views

Related Questions