Calculate the work done during compression of 2 mol of an ideal gas from a volume of `1m^(3)` to `10 dm^(3)` 300 K against a pressure of 100 KPa .
A. 99 kJ
B. `-99 kJ`
C. 114.9 kJ
D. `-114.9 kJ`

5 views

1 Answers

Correct Answer - a
Given number of moles =2 moles
`V_(1)=1m^(3)=1000 dm^(3)`
`therefore` we have work done (W)=-`p_(ext)dV`
`=-100 kPaxx(10-1000)dm^(3)`
`=-1000 kPaxx=999dm^(3)`
=99900 J
=99.9 kJ

5 views

Related Questions