A potentiometer wire of length 10 m is connected in series with a battery the emf of a cell balances against 250 cm length of wire if length of potentiometer wire is increased by 1 m then new balancing length of wire will be
A. 2.00 m
B. 2.25 m
C. 2.50 m
D. 2.75 m

8 views

1 Answers

Correct Answer - a
Balancing condition of potentiometer is given by
if `I_(1)` is incressed by 1m then new length will
`I_(1)=10m+1m=11m`
`therefore` new balancing length of wire `(l_(2))` is
`(mu^_(1))/(l_(2))=(E_(1))/(E_(2)) rarr (11)/(l_(2))=4 therefore L_(2)=11/4=2.75 m`

8 views

Related Questions