`1.9` gram mixture of `Na_(2)CO_(3)` and `NaHCO_(3)` is dissolved in water t prepare `100 ml` solution. To neutralize this solution in pressure of phenophthaline `(HPh)` `10ml` of `1N` `HCL` solution is required. In another experiment in pressure of methyl orange `(MeOH) 150mL`. of `0.2N HNO_(3)` solution is required ot neutralize the same solution find percentage composition of given mixture `:-`
A. `65.8%Na_(2)CO_(3),34.2%NaHCO_(3)`
B. `50%Na_(2)CO_(3),50%NaHCO_(3)`
C. `55.8%Na_(2)CO_(3),44.2%NaHCO_(3)`
D. `34.2%Na_(2)CO_(3),65.8%NaHCO_(3)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
In presence of HPh:
`m_(eq)` of `HCl=(1)/(2)xxm_(eq)` of `Na_(2)CO_(3)`
`therefore2xxm_(eq)` of `HCl=m_(eq)` of `Na_(2)CO_(3)`
`therefore2xx1xx10=` meq of `Na_(2)CO_(3)=20`
Let the amount of `Na_(2)CO_(3)=xgm`
`therefore(x)/(53)xx1000=20`
`thereforex=(20xx53)/(1000)=1.06gm`
`therefore%` of `Na_(2)CO_(3)=55.8%`
`therefore%` of `NaHCO_(3)=100-55.8=44.2%`

4 views

Related Questions