For zero order reaction : `A+2Brarr"Product"` If initial concentration of A is 2a and rate law. `(-dB)/(dt)=K[A]^(o)[B]^(o)` then `t_(1//2)` of A will
For zero order reaction :
`A+2Brarr"Product"`
If initial concentration of A is 2a and rate law.
`(-dB)/(dt)=K[A]^(o)[B]^(o)`
then `t_(1//2)` of A will be
A. `(a)/(2K)`
B. `(2a)/(K)`
C. `(a)/(K)`
D. `(a)/(3K)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`E_("cell")=(2.303RT)/(F)xx log .[Ag^(+)]_("Cathode")/([Ag^(+)]_("anode"))`
`6xx10^(-2)=0.06 "log"(0.01)/([Ag^(+)]_("anode"))`
`[Ag^(+)]_("anode")=10^(-3)M`
`K_(sp)=|Ag^(+)|.^(2)|CrO_(4)^(-2)|=10^(-6)xx0.01=10^(-8)`
`10^(-8)=S^(2)xx 1 " "implies " "S=10^(-4)`
`10^(4) xx S = 10^(4) xx10^(-4) = 0 "or" 1`
4 views
Answered