A vessel of volume `0.02m^3` contains a mixture of hydrogen and helium at `20^@C` and 2 atmospheric pressure. The mass of mixture is 5 gms. Find the r
A vessel of volume `0.02m^3` contains a mixture of hydrogen and helium at `20^@C` and 2 atmospheric pressure. The mass of mixture is 5 gms. Find the ratio of mass of hydrogen to that of helium in the mixture.
A. `1:2`
B. `1:3`
C. `2:3`
D. `3:2`
4 views
1 Answers
Correct Answer - 1
`PV=nRT`
`n_(T)=((2)(20 lit.))/(0.0821xx293)`
`n_(T)=1.66" " rArr (m_(1))/2+(m_(2))/4=1.66`
`rArr 2m_(1)+m_(2)=6.65`
given `m_(1)+m_(2)=5 rArr m_(1)=1.65`
`rArr m_(2)=3.35 `
`rArr m_(1):m_(2)=1:2`
4 views
Answered