24 gms of carbon reacts with 38.4 gms of oxygen gas such that no reactant remain. Calculate moles of carbon mono-oxide obtained in the reaction. ?
A. 2 moles
B. 1.2 moles
C. 2.4 moles
D. 1.6 moles

4 views

1 Answers

Correct Answer - 4
`{:(C_(s),+,O_(2(g)),to,CO_(2(g))),(x,,x,,x),(C_(s),+,1/2O_(2(g)),to,CO_((g))),(y,,y/2,,y):}`
x+y=2
`x+y/2 =1.2`
`y/2=0.8`
y=1.6

4 views

Related Questions